This page contains affiliate links. If you purchase through these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. We only recommend products we genuinely believe in.
Tudor Black Bay 58 Specifications
| Reference | M79030N-0001, M79030B-0001 |
|---|---|
| Case Size | 39mm |
| Lug Width | 20mm |
| Lug-to-Lug | 47.7mm |
| Thickness | 11.9mm |
| Case Material | stainless steel |
| Crystal | sapphire with anti-reflective coating |
| Water Resistance | 200m |
| Movement | MT5402 (automatic) |
| Bezel | unidirectional rotating dive bezel (aluminum insert) |
| Crown | screw-down |
| Case Back | screw-down (solid steel) |
| Price Range | $3,575-$3,875 |
Compatible Straps for the Tudor Black Bay 58
The Black Bay 58 uses a 20mm Lug Width and is compatible with the following strap types.
| Type | Recommended Brand | Why It Works | Price Range | Link |
|---|---|---|---|---|
| NATO/ZULU | Tudor OEM | Classic look, easy to swap, fits 20mm lugs | $15–$80 | |
| leather | Erika's Originals | Dresses up the watch, fits 20mm lugs | $15–$80 | |
| rubber/silicone | Barton | Water-resistant, comfortable for daily wear | $15–$80 | |
| OEM stainless steel bracelet | Delugs | Compatible with 20mm attachment | $15–$80 | |
| OEM fabric strap | Veblenist | Compatible with 20mm attachment | $15–$80 |
Replacement Parts for the Tudor Black Bay 58
| Part | Description | Compatibility Note |
|---|---|---|
| crystal | Protective cover over the dial | Fits 39mm case |
| bezel insert | Outer ring marking | Matches unidirectional rotating dive bezel (aluminum insert) configuration |
| crown | Time-setting knob on case side | screw-down type |
| spring bars | Pins that hold the strap to the case | 20mm, 1.5mm diameter recommended |
| bracelet clasp | Replacement component | Check compatibility with Black Bay 58 |
| case back gasket | Seal that maintains water resistance | Required for 200m WR rating |
Modding the Tudor Black Bay 58
The Black Bay 58 is a popular platform for modding. Here are the most common modifications.
- strap swap — Upgrade to a premium aftermarket strap or metal bracelet.
- OEM bracelet to NATO or leather — Upgrade to a premium aftermarket strap or metal bracelet.
Frequently Asked Questions
What lug width is the Tudor Black Bay 58?
The Black Bay 58 has a 20mm lug width.
Why is the Black Bay 58 so popular?
The Black Bay 58 is prized for its 39mm vintage-inspired size, slim 11.9mm profile, in-house MT5402 movement, and excellent value relative to Rolex. It wears well on almost any wrist size.
What is the difference between the Black Bay 58 and Black Bay?
The Black Bay 58 is smaller (39mm vs 41mm), thinner (11.9mm vs 14.8mm), and uses a slimmer movement. The '58' in the name references Tudor's 1958 reference 7924, the brand's first 200m diver.