This page contains affiliate links. If you purchase through these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. We only recommend products we genuinely believe in.
Apple Apple Watch Ultra 2 49mm Specifications
| Reference | A2922 |
|---|---|
| Case Size | 49mm |
| Band Width | 49mm |
| Lug-to-Lug | N/Amm |
| Thickness | 14.4mm |
| Case Material | titanium |
| Crystal | sapphire |
| Water Resistance | 100m |
| Movement | S9 SiP (digital (smartwatch)) |
| Bezel | fixed titanium |
| Crown | digital crown with action button |
| Case Back | sensor array (titanium) |
| Price Range | $799-$899 |
Compatible Straps for the Apple Apple Watch Ultra 2 49mm
The Apple Watch Ultra 2 49mm uses a 49mm Band Width and is compatible with the following strap types.
| Type | Recommended Brand | Why It Works | Price Range | Link |
|---|---|---|---|---|
| Apple Alpine Loop (S, M, L) | Apple | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 | |
| Apple Trail Loop (S/M, M/L) | Nomad | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 | |
| Apple Ocean Band | Spigen | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 | |
| third-party silicone | Rhinoshield | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 | |
| third-party nylon | Apple | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 | |
| third-party titanium bracelet | Apple | Designed for 49mm Apple Watch | $15–$80 |
Replacement Parts for the Apple Apple Watch Ultra 2 49mm
| Part | Description | Compatibility Note |
|---|---|---|
| band/strap | Replacement wrist band | 49mm attachment |
| screen protector | Protective film for the display | Fits 49mm display |
| charging cable | Magnetic charging cable | Universal Apple Watch charger |
| protective bumper | Replacement component | Check compatibility with Apple Watch Ultra 2 49mm |
Frequently Asked Questions
What band size does the Apple Watch Ultra 2 use?
The Ultra 2 uses 49mm bands. It is not compatible with standard Apple Watch bands from the Series 10 or SE.
Can I use Series 10 bands on the Ultra 2?
No. The Ultra 2 uses 49mm bands, which are different from the 42mm and 46mm bands used by the Series 10. They are not interchangeable.
What is the Ocean Band?
The Ocean Band is Apple's purpose-built diving strap for the Ultra. It features a titanium buckle and tubular elastomer design rated for diving and water sports. It has an extension for wearing over wetsuits.
Is the Ultra 2 suitable for diving?
Yes. The Ultra 2 is EN 13319 certified for recreational diving to 40 meters and has WR100 water resistance. It includes a built-in depth gauge and water temperature sensor.