This page contains affiliate links. If you purchase through these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. We only recommend products we genuinely believe in.
Garmin Venu 3 Specifications
| Reference | 010-02784-00, 010-02784-01 |
|---|---|
| Case Size | 45mm |
| Lug Width | 22mm |
| Lug-to-Lug | N/Amm |
| Thickness | 12mm |
| Case Material | fiber-reinforced polymer with stainless steel bezel |
| Crystal | Corning Gorilla Glass 3 |
| Water Resistance | 50m |
| Movement | Garmin GPS chipset (digital (smartwatch/GPS)) |
| Bezel | fixed stainless steel |
| Crown | 2-button + touchscreen |
| Case Back | sensor array |
| Price Range | $449-$499 |
Compatible Straps for the Garmin Venu 3
The Venu 3 uses a 22mm Lug Width and is compatible with the following strap types.
| Type | Recommended Brand | Why It Works | Price Range | Link |
|---|---|---|---|---|
| Garmin QuickFit 22mm silicone | Garmin OEM | Water-resistant, comfortable for daily wear | $15–$80 | |
| Garmin QuickFit 22mm nylon | ANCOOL | Compatible with 22mm attachment | $15–$80 | |
| Garmin QuickFit 22mm leather | NotoCity | Dresses up the watch, fits 22mm lugs | $15–$80 | |
| third-party QuickFit 22mm silicone | YOOSIDE | Water-resistant, comfortable for daily wear | $15–$80 |
Replacement Parts for the Garmin Venu 3
| Part | Description | Compatibility Note |
|---|---|---|
| QuickFit band | Replacement wrist band | 22mm attachment |
| screen protector | Protective film for the display | Fits 45mm display |
| charging cable | Magnetic charging cable | Universal Apple Watch charger |
Frequently Asked Questions
What band size does the Garmin Venu 3 use?
The Venu 3 (45mm) uses Garmin QuickFit 22mm bands. The smaller Venu 3S uses 18mm QuickFit bands.
Can I use Fenix bands on the Venu 3?
Yes. The Venu 3 (45mm) uses the same QuickFit 22mm band system as the Fenix 7. Any QuickFit 22mm band will work on either watch.
Is the Venu 3 good for fitness?
Yes. The Venu 3 offers AMOLED display, advanced sleep tracking, health snapshot, and over 30 built-in sports modes. It is Garmin's most lifestyle-focused smartwatch.