This page contains affiliate links. If you purchase through these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. We only recommend products we genuinely believe in.
Timex Q Timex Reissue Specifications
| Reference | TW2U61100, TW2U60900, TW2U61300 |
|---|---|
| Case Size | 38mm |
| Lug Width | 18mm |
| Lug-to-Lug | 43mm |
| Thickness | 11.5mm |
| Case Material | stainless steel |
| Crystal | acrylic domed |
| Water Resistance | 50m |
| Movement | Miyota quartz (quartz) |
| Bezel | rotating count-up bezel |
| Crown | push-pull |
| Case Back | snap-on |
| Price Range | $175-$200 |
Compatible Straps for the Timex Q Timex Reissue
The Q Timex Reissue uses a 18mm Lug Width and is compatible with the following strap types.
| Type | Recommended Brand | Why It Works | Price Range | Link |
|---|---|---|---|---|
| OEM stainless steel bracelet | Timex OEM | Compatible with 18mm attachment | $15–$80 | |
| NATO/ZULU | Barton | Classic look, easy to swap, fits 18mm lugs | $15–$80 | |
| leather | Crown & Buckle | Dresses up the watch, fits 18mm lugs | $15–$80 | |
| perlon | Cheapest NATO Straps | Lightweight, breathable, adjustable fit | $15–$80 | |
| rubber/silicone | Timex OEM | Water-resistant, comfortable for daily wear | $15–$80 |
Replacement Parts for the Timex Q Timex Reissue
| Part | Description | Compatibility Note |
|---|---|---|
| crystal (acrylic) | Protective cover over the dial | Fits 38mm case |
| battery (SR626SW) | Replacement component | Check compatibility with Q Timex Reissue |
| spring bars | Pins that hold the strap to the case | 18mm, 1.5mm diameter recommended |
| bracelet links | Replacement component | Check compatibility with Q Timex Reissue |
| bracelet clasp | Replacement component | Check compatibility with Q Timex Reissue |
Modding the Timex Q Timex Reissue
The Q Timex Reissue is a popular platform for modding. Here are the most common modifications.
- strap swap — Upgrade to a premium aftermarket strap or metal bracelet.
- bracelet adjustment — Upgrade to a premium aftermarket strap or metal bracelet.
Frequently Asked Questions
What lug width is the Q Timex Reissue?
The Q Timex Reissue has an 18mm lug width.
Is the Q Timex Reissue quartz or automatic?
The Q Timex Reissue is a quartz watch. The 'Q' stands for quartz, referencing the original 1979 Timex Q that helped popularize affordable quartz watches.
Does the Q Timex Reissue bezel rotate?
Yes. The bezel is a functional rotating count-up bezel, similar to a dive watch bezel. It clicks in both directions.